Tükürük Bezi Taşı Ameliyatı Oldum, İlk Yorumlarım

Selamlar arkadaşlar, Yaklaşık 1 hafta önce sağ çene altımda bulunan submandibular tükürük bezi olarak isimlendirilen bölgede oluşan taşın alınması için olduğum ameliyat hakkındaki yaşadıklarımı anlatmaya çalışacağım.
(Ameliyattan önce internette bu ameliyatla ilgili pek fazla kişisel açıklama bulamadığımdan merak edenler için detayları paylaşmanın faydalı olabileceğini düşündüm)

Evet anlatmaya başlayayım, ilk olarak son bir iki sene içerisinde sağ çene altındaki bölgede şişlik olup kendiliğinden iniyordu bu yüzden fazla önemsememiştim.Fakat iki ay önce şişlik tekrar oluştu ve şişliğe ek olarak ağrı değilde özellikle ekşi gibi bazı yiyecekler yediğimde dil altında gıcıklanma hissi hissediyordum ve bu sefer geçmeyince kulak burun boğaz doktorunun yolunu tuttum.

Doktor ilk bakışta ve sorduğu sorularla anlamasına rağmen haliyle tükürük bezi taşı olduğundan emin olmak için ilaçlı tomografi istedi. Bütün süreci değerlendirdiğimizde ilaçlı tomografi benim için en zor kısımdı açıkçası, tomografiden normalde etkilenmeme rağmen ilacin verdiği sıcaklık ile sanki ciğerlerim doluyor gibi hissedince panikledim ve öksürmeye başladım, görevli arkadaşlar tabi hemen geldi, ben tabi midemdekini dışarı çıkardım, şükür ki istenilen görüntüyü alma işlemi bitmiş, tabi sizin bu durumdan endişe etmenize gerek yok zira ben endişelenip panik yaptığım için böyle oldu yoksa normal herkes sorunsuz girip çıkıyordu.

İlaçlı tomografi sonuçları çıktıktan sonra doktor biri 1 cm  diğer ikisi 1-2 mm boyunda ve biri tükürük bezinin üzerinde olmak üzere 3 adet taş olduğunu söyledi ve ilk olarak dışarıdan çene altından tükürük beziyle birlikte alacağız dedi,  haliyle risk ve oluşabilecek sıkıntıları sorduğumda : gayet basit bir ameliyat olduğunu ama sonuçta genel anestezi altında olacağından her cerrahi operasyonda olduğu gibi ufakta olsa bir risk olduğunu söyledi. (İnternetten araştırdığıma göre genel anestezide ölüm oranı 180.000'de 1 imiş ve ayrıca çok sayıda tükürük bezimiz olduğundan birtane  tükürük bezinin alınması ile tükürük eksikliği gibi bir durum hissedilmiyormuş).
Tamamlayıcı özel sağlık sigortası ile tedavi olduğum için ameliyatı karşılayıp karşılamayacakları ile ilgili provizyon istendi, ameliyat ücretinin tamamını karşıladılar yani ameliyatın bana maliyeti sadece 15 lira oldu, özel sigortasız ameliyat ücreti ne kadar bir fikrim yok.
Doktorumuzla birlikte on gün sonraya ameliyat gününü belirledikten sonra ameliyata 2 gün kala genel anestezi uygunluk testi için 3 tüp kan verdim, tansiyon, şeker ve herhangi bir ilaç ya da gıdaya alerjim olup olmadığını sordular.
Yumurtaya alerjim olduğunu söyledim (burası önemli benim yumurtaya olan alerjim çok hafif şöyle ki 2 tane yumurta yersem kabarcık oluyor, siz de bu durum daha farklı olabilir alerjiniz olduğunu biliyorsanız kesin ve net bilgiler vermeniz önemli, diğer gıdaları bilmiyorum fakat aneztezide için enjekte edilen ilacım içeriğinde yumurtadan elde edilen madde bulunduğunu duydum )

Doktora sormadım fakat kan testlerinin temiz çıktığını düşünüyorum, sabah 8.20 gibi ameliyat kıyafetini giyip ameliyathaneye götürüldüm, anestezi uzmanı tekrardan teyit için alerjilerim olup olmadığını sordu ve yumurtaya vücudumun nasıl tepki verdiğinin detaylarını öğrenmek istedi.Ardından doktorumuz geldiğinde ben ufak taşların kalmasını sadece dışarıdan elimle hissettiğim büyük taşın alınmasını istedim çünkü doktor sadece büyük olsaydı ağız içinden hallederdik demişti, o da ameliyat esnadında yükütüğün salgılandığı kanalın durumuna bakıp değerlendireceğini söyledi, neyse beni uyuttular yaklaşık 45 dakika falan sürmüş.

Ameliyattan uyandığımda sanki bir an gözümü kapatıp açmışım acaba ne zaman ameliyata başlıyacak doktor diye düşünüyordum, bu arada sıcak hava üflüyorlardı herhalde üşümeyelim diye kendimi gayet iyi hissediyordum biraz uyku hali vardı sadece. Doktor ufak taşların kanala düşebileceğini ve oradan yine kolayca alabileceğini düşündüğünden sadece 1 cm lik büyük taşı almış.
Alttaki fotoğraf bizzat bana ait çıkarılmış tükürük bezi taşıdır😄👇


Tükürük bezi taşı 

Uyandıktan 3 saat sonra tamamen kendime geldiğimden evimde hastaneye çok yakın olduğundan eve geçmek istedim doktorumda uygun görünce bit ağrı kesici, bir antibiyotik ve bir ağız gargarası reçete ederek haftaya kontrol etmek üzere beni taburcu etti. Ben hiç ağrı hissetmedim sadece boğazımda anesteziden kaynaklı olabileceğini düşündüğüm hafif bir yanma vardı oda 2 3 günde geçti. Tümünü değerlendirmek gerekirse sabah uykumu hastanede uyuyup çıktım 😄😄
Merak ettiğiniz bir sorunuz olursa yorum kısmından yazarsanız biliyorsam cevaplarım 😉, herkese sağlıklı ömürler dilerim...


Merak edenler için yazıya ekleme yapıyorum tükürük bezi taşı ameliyatı ücreti 1200 TL imiş, tabi şunu da belirtmek gerekir ki bu fiyat herkesin durumuna göre değişebilir ya da standart bir ücret olabilir.. 

Yorumlar