İnternetten para kazanma yolları


2018 Yılında bir forum sitesinde yayınladığım internetten nasıl para kazanılır ile ilgili makale aşağıdadır, biraz olsun fikir sahibi olacağınızı ve işin zorluğunu kavrayacağınızı ümit ediyorum:)

Bu piyasaya yeni giriyorsanız ve internetten para kazanmak gibi bir hedefiniz varsa ki bu yazıyı okuduğunuza göre büyük ihtimalle yeni giriyorsunuzdur, ben bugün bir site açayım,ya da YouTube kanalı açayım haftaya da paraları çekmeye başlarım gibi bir düşünceniz varsa şimdiden unutmanızı tavsiye ederim ..Neden derseniz internetteki yazılı,görsel ve işitsel ortamda çok büyük bir rekabet var sizde işin içine girdikçe bunun farkına varacaksınız , he çok çok çok kısmetlisinizdir , çok büyük sürprizler olur onu bilemem o da zaten milyonda bir olur.

İnternette para kazanmanın zorlaşmasının temel sebebi direk olarak şudur : ortada bir pasta var ve pastadan pay almak isteyenlerin sayısı hızla artıyor fakat pasta aynı pasta. Kısaca bu.

Peki pastadan daha fazla nasıl pay alabiliriz ?

Tam burada birçok farklı faktör devreye giriyor , şimdi bu faktörleri sıralayalım ve detaylı olarak elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım :

İnternetten para kazanma yollarını, bu kişisel ya da kurumsal websitesi olabilir, blogger ya da wordpress gibi ücretsiz platformlar olabilir, android ya da ios uygulama olabilir, youtube'da ya da başka bir video paylaşım sitesinde video yayınlayarak olabilir, facebook, twitter ya da instagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde takipçilerinizle etkileşimde bulunarak olabilir temel manada fiziksel veya fiziksel olmayan (yazılım, online eğitim vesaire olabilir bu konuyu yazımızın devamında açacağız ) ve reklam tıklanma veya reklam gösterme olarak iki temel başlık altında toplayabiliriz.

Önceki paragrafım karışık gelmiş olabilir fakat detaylandırdığımızda daha iyi anlaşılacağını ümit ediyorum.

Evet şimdi internetten para kazanma yollarını madde madde inceleyebiliriz..

1.Fiziksel ya da Fiziksel Olmayan Ürün Satışı
a.İnternette fiziksel ürünlerin satışı : Bir firmanız var ya da yok fakat bir ürün satmak istiyorsunuz buna örnek evinizde bebek elbiseleri dikiyorsunuz ve bunları pazarlamak istiyorsunuz, şimdi karşınıza iki seçenek çıkıyor bu tanıtımı tamamen ücretsiz mi yapmak istiyorsunuz yoksa kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez deyip para kazanmak için ufak bir reklam gideri olsun mu diyorsunuz ?

-Hayır hiç para ayıramam derseniz karşınıza tanıtım yapmak için ve internetten para kazanmak için şu seçenekler çıkacak :

Bir facebook, instagram hesabı açarak eşi dostu ekleyerek, takip ederek, onların da sizi eklemesini ve takip etmesini isteyerek sayfalarınızı yavaş yavaş büyüterek daha büyük kitlelere ulaşarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz(twitter'ı eklemiyorum ki son zamanlarda en popüler sosyal paylaşım platformu instagram)

Youtube kanalı açarak, çektiğiniz videolarla ürünlerini detaylı şekilde anlatarak hedef müşterilerinize ulaşabilirsiniz.
blogger.com
 ya da
wordpress.com
'dan ücretsiz bir alan belirleyerek örneğin bu nasıl olur
bebekelbiseleri.blogspot.com
 ya da
bebekelbiseleri.wordpress.com
 gibi gibi
Android ya da ios uygulama yapıp markette yayınlayabilirsiniz tabi bu iş programlama bilgisi gibi güçlü altyapı gerektiriyor bu yüzden şimdilik bu seçeneği unutun derim, fakat yine de ilerleyen zamanda oluşturduğunuz site, blog, youtube kanalınızın için nasıl Android uygulama yapılır ve google playstore da yayınlanır bu detaylı anlatacağım fakat bunun için minumum 100 tl'yi gözden çıkartmanız gerekecek

(Sadece google developer hesabı açmanın maliyeti 25$)

"Evet ürünlerimi internette tanıtmak için biraz para ayırabilirim" derseniz :


Oluşturduğunuz Facebook sayfanız için reklam verebilirsiniz ya da sayfanızda paylaştığınız bir ürünü ile ilgili paylaşımı "öne çıkar" diyerek (tabi öne çıkarma da parayla), paylaşımınızı direk olarak kendinizin belirlemiş olduğu yaş, cinsiyet, şehir, ilgi alanları gibi kriterlere göre istediğiniz kitlelere ulaşmasını sağlayabilirsiniz.(Facebook'ta reklam verdiğiniz zaman dilerseniz instagram'da da görünmektedir, ayrıca instagram'da reklam verme yoktur ).

Facebook'ta reklam verilirken kitleler nasıl belirlenir, facebook'ta ve instagram'da reklam maliyeti nedir bunları bir sonraki yazımda detaylı olarak anlatacağım kısmetse.

‎Youtube kanalı açtınız fakat kimse izlemiyorsa ya da doğru kitle size ulaşamıyorsa bunu google adwords reklamları ile sağlayabilirsiniz, google adwords'de fazla ayara gerek yoktur, eğer siz fazla düzenleme yapmazsanız google kime, ne zaman, hangi reklamı göstereceğine kendi karar verir,. Google adwords'de iyi optimize edilmiş uygun fiyatlı reklam nasıl verilir ile ilgili de ilerleyen günlerde detaylı bir makale yazacağım kısmetse.
Oluşturacağınız ücretsiz blogger ve WordPress sitelerinizi de yine google adwords ile tanıtım yapabilirsiniz ayrıca facebook reklamlarda site tanıtma da mevcut, bunu da facebook ve instagram'da reklam verme yazımıda irdeleyeceğiz.
Şunu da not olarak şunu da belirteyim yine aynı örneği verelim bebek elbiseleri için internetten para kazanmak için blogger.com'dan ücretsiz olarak bebekelbiseleri.blogspot.com.tr alan adıyla bir blog sitesi açtınız fakat kendinize ait örneğin bebekelbiseleriistanbul.com gibi özel bir domain yani alan adı kullanmak istiyorsanız yıllık 30-40 lira arası alan adı ücreti ödeyerek aldığınız bu alan adını blogger sitenize yönlendirebilirsiniz, dediğim gibi com, net, org gibi size özel alan adlarının yıllık belli ücretleri vardır, dilerseniz 1 senelik alabilir, dilerseniz 10 yıllık adınıza kayıt ettirebilirsiniz, domain yani alan adı nasıl alınır, blogger'a nasıl yönlendirilir bu konuyla ilgili de detaylı bir makale yazacağım

b. İnternette Fiziksel Olmayan Ürünlerin Satışı : yine bir firmanız var ya da yok fiziksel olmayan örneğin matematik öğretmenisiniz ve matematik konularını anlatan videolar çekerek parayla satmak istiyorsunuz

Yukarıdaki anlattığımız gibi ücretsiz bir blog sitesi, youtube kanalı, facebook ya da instagram sayfaları açabilirsiniz uzman olduğunuz konuda biz matematik öğretmeni örneğini verdik artık sizin bu konuda aklınıza ne gelirse, kısa kısa tanıtım videoları çekerek devamı için para talep edebilirsiniz.

Biz yukarıda sadece matematik dersleri olarak örnek vedik fakat siz isterseniz autocad'dan photoshop'a, mobilyacılık'dan oto tamirine, finans'dan yazılımcılığa kadar uzman olduğunuz her alanda eğitim videoları çekip sadece yukarıda anlattığımız platformlarda değil bu işler için özel olarak kurulmuş udemy. com gibi sitelerde ücretli eğitmenlik videoları yayınlayabilirsiniz.

Fiziksel olmayan ürünlerde devam edecek olursak örneğin autocad programını çok iyi biliyorsunuz diyelim bionluk.com, freelancer. com(ingilizce bir site) gibi sitelere kayıt olarak sizin uzmanlık alanınızla ilgili bir proje için sizin kabiliyetlerinizde birini arayan insanları bulabilir ya da siz size uygun işlere talip olabilirsiniz, bunlarda internetten para kazanma yollarının alternatifleri..


2.Reklam Tıklanması ve Reklam Alma İle internetten Para Kazanma

Evet arkadaşlar yukarıdaki satırlarımızda ücretsiz olarak blog sayfası ve youtube kanalı oluşturmadan bahsettik tabi siz dilerseniz işi öğrenip direk bir websitesi de açabilirsiniz (alan adı ve hosting alarak WordPress altyapısıyla direk bağımsız bir websitesi açmayı da anlatan yazıyı önümüzdeki günlerde kaleme alacağım)

Neyse arkadaşlar sitemizi ya da kanalımı kurduktan sonra burası önemli "özel bir konu ya da kategoriye indirgenmiş" yani bu herşey olabilir örneğin "kol saatleri" ya da "bebek arabaları " ya da "güneş panelleri" ya da "börek yapımı videoları" başka bir ifadeyle anlatmam gerekirse tek bir konu üzerine yoğunlaşın ve o konunun tüm detayları hakkında bilgilendirmeler yapın, videolar ve fotoğraflar hazırlayın ve göreceksiniz zamanla google aramada olsun, youtube aramada olsun ön sıralara çıkmaya başlayacaksınız, tabi burada çok önemli olan diğer bir nokta ise yazılarınızda olsun siteniz ve youtube kanalınızda kullandığınız sesli ve görsel materyaller olsun kesinlikle ve kesinlikle özgün olsun, doğal olsun, kopyala yapıştır olmasın !

Daha sonra geldik reklam tıklanma ve görsel işine eğer blogger sayfası açtıysanız ve konu ve kategorinizde yeteri kadar tatmin edici bir içeriğe ulaştıysanız (bir süre sonra büyük ihtimalle, kesin demiyorum bloğunuzun yönetim panelindeki sol menüde para kazanma kısmından şimdi başvur butonu aktif olacak , bloğunuzu ilk açtığınızda bu buton aktif olmaz ve kriterlere henüz uygun değil yazısını görürsünüz), bu buton açıldığında başvurunuzu yapıyorsunuz ve yaklaşık 2 günlük onay sürecinin ardından size bloğunuza ekleyeceğiniz kodlar verilerek nasıl ekleyeceğinizi tarif ediyorlar) bu reklam aldığımız google ürünün ismine adsense deniyor , bizim para vererek reklam verdiğimiz adwords, reklam alarak para kazandığımız adsense oluyor. Ve artık internette reklam tıklamalarından para kazanmaya başlayabilirsiniz..

Youtube'da bir kaç video yükledikten sonra para kazanma butonu aktif oluyor ve videolarınızda reklamlar görünmeye başlıyor, birileri tıkladığında da hesabınıza para geçmeye başlıyor, şuan ki sınır 200 tl, yani tıklamalar blogger'dan da gelse youtube'dan da gelse 200 tl yi geçmeden hesabınıza yatmıyor, 200 tl yi geçince google sizden hesap bilgilerinizi istiyor. Ve takip eden ay içinde yatırıyor.

Adsense haricinde diğer bir tıklanma ile reklam üzerinden daha doğrusu "İnternette iş ortaklığı" olarak bilinen sistemle de Aliexpress, ebay, amazon gibi büyük mağazaların iş ortaklığı programına başvurup, kabul edildikten sonra verecekleri reklam kodlarını site veya bloğunuza ekleyerek de, reklam tıklanması ile internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Aliexpress iş ortalığı programına nasıl kayıt olunarak nasıl para kazanılır içerikli de bir yazı yazacağım..

Yukarıda çok kez ileride ekleyeceğim konuları yazdım, belirttiğim konularda yazdıkça bu sayfada bağlantı vereceğim, merak etmeyin.

Çevremde sıkça sorulan sorulardan biri ise internette sıkça gördüğünüz kayıt ol, ürünü sepete ekle, kredi kartı ile ödeme yap, kargoyla sana gelsin tarzı çalışan sitelerin nasıl yapıldığı ve "bende böyle bir site kurup ürünlerimi İnternette yayınlayıp satabilirmiyim ? " sorusu.

Bu tarz bir siteyi kurup internette alışveriş yapmanın en kolay yolu CMS denilen Türkçesi "içerik yönetim sistemi" olarak adlandırılan platformların başında gelen ve dünyadaki tüm internet sitelerinin %25'inin altyapısı oluşturduğu söylenen WordPress tabanlı bir site kurup - wordpress'i ücretsiz ve ücretli tema ve eklentiler kurarak neredeyse istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz- bu WordPress sitenin üzerine woocommerce denilen e-ticaret eklentisini kurarak ürünlerini internette üzerinde satışa sunarak internette para kazanabilirsiniz.

Arkadaşlar yukarıda bahsettiğim wordpress bir site kurabilmek için php hosting denilen site dosyalarının duracağı ve çalışacağı barındırma hizmeti almanız gerekmektedir.
Bu barındırma hizmetinin ücretleri sitenizin barınacağı alanın büyüklüğüne (yani 10 gb mı olacak 20 gb mı yükleyeceğiniz resim, müzik, video gibi dosyaların boyutuna göre siz karar vereceksiniz) ,sitenizin aylık trafiği gibi bir kaç faktöre göre değişiklik gösterecektir, hosting alırken dikkat edeceğimiz en önemli konu wordpress sisteminin çalışabilmesi için hosting altyapısının php tabanlı olmasıdır, php nedir diye sorarsanız sonraki yazılarımda bundan da bahsedeceğim. Şimdilik bu kadar bilgi yeterli diye düşünüyorum.


Evet arkadaşlar internette para kazanma yolları için genel başlıklara kısa kısa değindik, açtığımız bir websitesinin, bloğun, youtube kanalının, facebook sayfasının ücretli olarak nasıl tanıtılabileceğinden yukarıda kısaca da olsa değindik, peki ücretsiz bir site, kanal, blog açtım fakat reklamsız google aramalarında ve YouTube aramalarında bulunmak, görünmek, ürünlerimi tüketicilerle buluşturmak, video izlenme sayımı artırmak istiyorum diyorsanız, işin en can alıcı noktasına geldiniz demektir yani SEO!

SEO nedir derseniz ?


Açılımı search engine optimization, Türkçesi arama motoru optimizasyonu olan bu kavram , gerek google arama üzerinde olsun gerekse direk youtube arama kısmında olsun arama motorlarında görünürlüğümüzü , daha doğrusu aranılan bir kelime de google aramada ilk sayfada çıkmak veya youtube aramada en üstlerde çıkma teknikleri olarak adlandırabiliriz, mesela siz bu sayfaya büyük ihtimalle internette para kazanma, kazanç sağlama gibi bir kelime ya da kelime dizisini aratarak buldunuz, işte buna arama motoru optimazyonu deniyor.

Genelde konudan uzak insanlar şöylr sanıyor ben bir site açayım, ürünlerimi siteye koyayım gelsin paralar, maalesef üzülerek söylüyoru böyle bir şey yok, ya yukarıda bahsettiğim gibi reklam yapacaksınız ya da seo tekniklerini kullanarak becerebiliyorsanız ön sayfalara, üst sıralara çıkacaksınız ki hedef kitle size ulaşabilsin, sonra ürünlerinizi ya da içeriklerinizi beğenirlerse satın alsınlar siz de para kazanın vesaire vesaire..

SEO teknikleri nedir diyorsanız ?

Bu konuda SEO'yu etkileyen faktörler adı altında internette yerli yabancı birçok kaynak var. İnanki google ve YouTube aramalarında üst sıralarda çıkmanın formülü birçok devlet sırrından daha gizli ve önemlidir bu yüzden öğrendiklerinizden çok büyük beklenti içine girmeyin, neden derseniz böyle bir formülü ele geçirseydiniz,en iyi SEO tekniğini bulsaydınız kaç kişiyle paylaşırdınız bunu kendinize sorun? Sonuçta google dünyanın en büyük firmalarından birisi ve bu işten para kazanıyor...

Şimdilik bu kadar belki birşey öğretemedim ama aklınızdaki internetten para kazanma yolları ile ilgili soruları ufak da olsa cevaplamış olduğumu düşünüyorum..

İleride paylaşacağım dediğim yazıları hazırladıktan sonra bu sayfada en altta paylaşacağım, sağlıcakla ve huzurla kalın..

Yorumlar