Depresyon Nedir ?

Depresyon Nedir ? (Bu yazı google translate ile otomatik olarak çevrilmiştir ve anlam hataları içerebilir)

Depresyon (majör depresif bozukluk), hissettiğiniz davranışları, düşünme biçiminizi ve davranış biçiminizi olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi tıbbi bir hastalıktır. Neyse ki, aynı zamanda tedavi edilebilir. Depresyon, hüzün duygularına ve / veya zevk alanlardaki faaliyetlere ilgi kaybına neden olur. Duygusal ve fiziksel problemlere yol açabilir ve kişinin iş yerinde ve evde çalışmasına engel olabilir.

Depresyon semptomları hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve aşağıdakileri içerebilir:

o Üzüntülü hissetmek ya da üzgün hissetmek
o Zevk aldığımız aktivitelerde ilgi ve zevk kaybı
İştahsındaki değişiklikler - kilo kaybı veya diyetle alakasız kazanma
o Uyku bozukluğu ya da çok fazla uyku sorunu
o Enerji kaybı veya yorgunluk artışı
o Amaçsız fiziksel aktivitede artış (ör., el sıkma veya pacing) veya hareketleri yavaşlatma ve konuşma (başkaları tarafından gözlemlenebilir eylemler)
o Değersiz veya suçlu hissetmek
o Düşünme, konsantre olma ya da karar verme güçlüğü
o Ölüm veya intihar düşünceleri

Depresyon teşhisi için semptomlar en az iki hafta sürmelidir.

Ayrıca tıbbi durumlar (örn., Tiroid sorunları, beyin tümörü veya vitamin eksikliği) depresyon semptomlarını taklit edebilir, bu nedenle genel tıbbi nedenleri ortadan kaldırmak önemlidir.

Depresyon, herhangi bir yılda 15 yetişkinte (% 6,7) tahmin edilen bir hastalığı etkiliyor. Ve altı kişiden biri (% 16.6) hayatlarında bir süre depresyon yaşayacak. Depresyon her an grevde olabilir, ancak ortalama olarak ilk önce gençlerin başlarında ve 20'li yaşların ortalarında görülür. Kadınlar erkeklerden daha çok depresyon yaşarlar.

Bazı çalışmalar, kadınların üçte birinin hayatlarında büyük bir depresif dönem yaşayacağını göstermektedir.

Depresyon üzüntü veya üzüntü / üzüntükten farklıdır

Sevilen birinin ölümü, bir iş kaybı veya bir ilişkinin sona ermesi bir kişinin katlanılması zor deneyimlerdir. Bu tür durumlara tepki olarak keder veya üzüntü duygusu gelişmesi normaldir.

Kaybetme sıklıkla kendilerini "depresyon" olarak tanımlayabilirler.
Ancak üzülmek depresyondakiyle aynı değildir. Kederlenme süreci her bireye özgü ve benzersizdir ve aynı bazı depresyon özelliklerini paylaşır.

Keder ve depresyon, yoğun bir üzüntü ve normal faaliyetlerden çekilmeyi içerebilir. Ayrıca önemli şekillerde farklıdırlar:

o Keder olarak, acılı duygular dalgalar halinde gelir ve genellikle ölen kişinin olumlu hatıraları ile birbirine karışır. Majör depresyondaki ruh hali ve / veya ilgi (keyif) iki haftanın çoğunda azalır.

o Kederde, benlik saygısı genellikle muhafaza edilir. Büyük depresyonda, değersizlik hissi ve kendinden nefret uyandırır.

Bazı insanlar için, sevilen birinin ölümü büyük bir depresyona neden olabilir. Bir iş kaybetmek veya fiziksel bir saldırı veya büyük bir felaket kurbanı olmak bazı insanlar için depresyona neden olabilir. Keder ve depresyon bir arada olduğunda, keder daha şiddetli ve depresyonsuz kederden daha uzun sürer. Keder ve depresyon arasında bazı örtüşmelere rağmen, bunlar farklıdır. Aralarında ayrım yapmak, insanların ihtiyaç duydukları yardımı, desteği veya tedaviyi görmelerine yardımcı olabilir.


Depresyon İçin Risk Faktörleri

Depresyon, herkesi etkileyebilir - hatta göreceli olarak ideal koşullarda yaşayan biri.

Depresyonda birçok faktör rol oynayabilir:

o Biyokimya: Beyindeki bazı kimyasallardaki farklılıklar depresyon belirtilerine katkıda bulunabilir.
o Genetik: Depresyon ailelerde koşabilir. Örneğin, bir özdeş ikizin depresyonu varsa, diğeri hastalık yüzde bir oranında hayatta kalma şansına sahiptir.
o Kişilik: Benlik saygısı düşük, stresle kolayca ezilir veya genellikle kötümser olan insanlar, depresyon yaşama eğilimi gösterirler.

Çevresel faktörler: Şiddet, ihmal, istismar ya da yoksulluğa sürekli maruz kalma, bazı insanları depresyondan daha savunmasız hale getirebilir.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?


Depresyon, zihinsel bozuklukların tedavisinde en fazla olanı arasındadır. Depresyon hastalarının yüzde 80 ila 90'ı tedaviye cevap verirler. Hemen hemen tüm hastalar belirtilerinden biraz rahatlamış olur.

Tanı veya tedaviden önce, bir sağlık uzmanı, bir röportaj ve muhtemelen fizik muayene dahil kapsamlı bir teşhis değerlendirmesi yapmalıdır. Bazı durumlarda, depresyonun bir tiroid problemi gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir kan testi yapılabilir.

Değerlendirme, bir teşhise varmak ve bir eylem planını belirlemek için spesifik semptomları, tıbbi ve aile öyküsünü, kültürel faktörleri ve çevresel faktörleri belirlemektir.

İlaç Tedavisi: Beyin kimyası, bir bireyin depresyonuna katkıda bulunabilir ve tedavilerini etkileyebilir. Bu nedenle antidepresanlar, kişinin beyin kimyasını değiştirmeye yardım etmek için reçete edilebilir. Bu ilaçlar sakinleştiriciler, "üstler" veya sakinleştiriciler değildir. Alışkanlık oluşturmazlar. Genellikle antidepresan ilaçların depresyon yaşamayan insanlar üzerinde hiçbir uyarıcı etkisi yoktur.

Antidepressanlar, ilk haftada veya iki kullanımda iyileşme gösterebilir. İki ila üç ay boyunca tam yararlar gözlenmeyebilir. Bir hasta birkaç hafta sonra az ya da hiç iyileşme hissederse, psikiyatrisi ilacın dozunu değiştirebilir veya başka bir antidepresanı ilave edebilir veya yerine koyabilir.

 Bazı durumlarda, diğer psikotropik ilaçlar yararlı olabilir. Doktorunuza bir ilacın çalışıp çalışmadığını veya yan etkileri olup olmadığını öğrenmesi önemlidir.

Psikiyatristler, semptomların düzelmesinden sonra hastaların genellikle altı veya altı ay ilaç almayı önermelerini önerir. Yüksek riskli bazı insanlar için gelecekte atak riskini azaltmak için uzun vadeli bakım tedavisi önerilebilir.

Psikoterapi: Psikoterapi veya "tartışma terapisi", bazen hafif depresyon tedavisinde tek başına kullanılır; orta ila şiddetli depresyon için psikoterapi genellikle antidepresan ilaçlarla birlikte kullanılır. Bilişsel davranış terapisinin (CBT) depresyon tedavisinde etkili olduğu bulunmuştur. TCMB, mevcut ve problem çözmeye odaklanmış bir terapi şeklidir. TCB, bir kişinin çarpık düşünceleri tanımasına ve daha sonra davranışları ve düşüncelerini değiştirmesine yardımcı olur.

Psikoterapi yalnızca kişiyi içerebilir, ancak diğerlerini içerebilir. Örneğin, aile ya da çiftler terapisi bu yakın ilişkilerdeki sorunlara yardımcı olabilir. Grup terapisi, benzer hastalıkları olan insanlar içerir.
Depresyonun ciddiyetine bağlı olarak, tedavide birkaç hafta veya daha uzun sürebilir. Çoğu durumda, 10 ila 15 oturumda önemli iyileşme sağlanabilir.

Elektrokonvülsif Terapi (ECT), ciddi majör depresyon veya bipolar bozukluğu olan ve diğer tedavilere cevap vermeyen hastalar için en sık kullanılan tıbbi bir tedavidir. Hasta anestezi altında iken beynin kısa bir elektrik uyarımı içerir. Bir hasta tipik olarak haftada iki ila üç kez ECT alır ve toplam altı ila 12 tedaviyi sağlar.

 ECT, 1940'lardan beri kullanılmaktadır ve uzun yıllar süren araştırmalar büyük ilerlemelere neden olmuştur. Genellikle bir psikiyatr, anestezi uzmanı ve bir hemşire veya doktor asistanı dahil olmak üzere eğitimli bir tıbbi profesyonel ekip tarafından yönetilir.
Kendi kendine yardım ve başa çıkma

İnsanların depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olması için yapabilecekleri bir takım şeyler vardır. Birçok kişi için, düzenli egzersiz, olumlu bir his yaratmaya ve ruh halini geliştirmeye yardımcı olur. Sağlıklı bir diyetle beslenme ve alkolden kaçınma (depresan) düzenli olarak yeterli miktarda uyku almak da depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Depresyon gerçek bir hastalıktır ve yardım mevcuttur. Doğru teşhis ve tedavi ile, depresyonu olan insanların büyük çoğunluğu üstesinden gelecektir.

 Depresyon belirtileri yaşıyorsanız, ilk adım aile hekiminizi veya psikiyatrınızı görmenizdir. Endişeleriniz hakkında konuşun ve kapsamlı bir değerlendirme isteğinde bulunun. Bu, zihinsel sağlık ihtiyaçlarına yönelik bir başlangıçtır.

Yorumlar