Akım Korumalı Priz Ne İşe Yarar?


Korumalı priz gerekli mi ?
Günümüzde çoğumuz evlerimizde, işyerlerimizde telefondan televizyona, buzdolabından çamaşır makinesine yüksek teknolojiyle üretilmiş cihazlar kullanmaktayız.

Teknolojinin ilerlemesiyle cihazlarımız daha akıllı ve fonksiyonel oldu, tabi bu elektronik  cihazlardaki fonksiyonlar için daha fazla elektronik devreler kullanılmaya başlandı. Örneğin eski çamaşır makinelerinde genel olarak  sadece trafo, motor ve elektriki kontrol tuşları var iken şimdi ise elektronik zaman ayarlayıcılar,hassas ısıtıcılar, hassas elektronik devreler bulunmakta ve bu elektronik devrelerin  çalışması için stabil bir voltaj gerekmektedir.
Akım korumalı priz 

Türkiye'de evlerimizde kullandığımız şebeke voltajı 220 Volt'tur ülkemizde aldığımız cihazlarda genellikle bu voltajda çalışmaya uygun üretilmiştir fakat çeşitli sebeplerle evimize gelen voltajda bir düşüş veya artış oluşursa cihazlarımız fazla akım çekebilmekte bu da arızalara sebep olabilmektedir.

Elektrik şebekesindeki en ufak bir voltaj dalgalanması cihazlarımızda ya kapanmaya ya da arızaya sebep olmaktadır ve arızaya sebep olursa genellikle birçok üretici firma voltaj dalgalanmasından oluşan arızaları garanti kapsamı dışında tutmaktadır, bu sebeple oluşucak düşük ya da yüksek voltajda yüksek akım çekildiğini önceden anlayıp cihazlarımızla elektrik arasında bariyer görevi yapan akım korumalı prizlerin kullanılması bir çok para ödeyerek aldığımız değerli elektrik ve elektronik cihazlarımızın sağlıklı çalışabilmesi için özellikle çok elektrik kesintisinin yaşanan bölgeler ve elektrik dalgalanmalarının sık olduğu bölgelerde çok önemlidir.

Yorumlar